Geotermální vrty pro tepelná čerpadla a průzkumné vrty
Nejen vrtané studny nás živí. Vrty pro tepelná čerpadla jsou stále "IN" a my si poradíme i nimi, poradíme si i s hloubkou 150 m. Nabízíme samozřejmě veškerý projektový servis k těmto vrtům, spolupracujeme s osvědčenými výrobci a dodavateli tepelných čerpadel zem - voda i voda - voda.
Legislativa a povolení geotermálních vrtů
Vrty nevyžadují jakékoliv povolení podle stavebního zákona.
Geotermální vrty jsou dle současné legislativy považovány za geologické práce. Projektovat je mohou geologové s patřičným oprávněním MŽP ČR a při hloubce vrtů nad 30 m (téměř vždy) musí být projekt autorizován též báňským projektantem.
Povolují je příslušné vodoprávní úřady dle § 17 vodního zákona, písmene i).
Pokladem k vydání souhlasu dle §17 je projekt geologických prací, který obsahuje geologickou a technickou část.
Vrtné práce
Vrtné práce jsou jádrem celého procesu realizace geotermálních vrtů a postup vlastních vrtných prací se příliš neliší od realizace vrtané studny.
Používáme stejnou techniku, pouze vrtné průměry jsou menší. Vzhledem k tomu, že instalované geosondy, které zajišťují přenos tepla z horniny, sestávající ze 4 PE 32 mm trubek mají celkový instalovaný průměr cca 80 mm, stačí aby konečný průměr vrtu byl okolo 120 mm.
Naše firma pro tyto účely používá vrtné korunky 120 až 140 mm. Pouze část vrtu v nesoudržných zeminách a horninách je hloubena průměrem cca 175 mm, aby mohla být dočasně zapažena pažnicemi o průměru 160 mm.
Vystrojení GEOsondami a injektáž
Po dosažení požadované hloubky vrtu instalujeme připravené GEOsondy 4 x 32 mm. Je to svazek 4 trubek, které jsou v dolní časti (která bude na dně vrtu) propojeny do dvou smyček, ve kterých poté koluje topné medium. Pro instalaci je používáno závaží (pomůže proti tlaku vody ve vrtu) a dále je třeba potrubí před instalací naplnit kapalinou (může to být topné medium nebo i pitná voda), aby bylo možné do vrtu, který se mezitím většinou zaplní vodou, toto potrubí zatlačit. Při zatlačování geosond do vrtu často z vrtu vytéká akumulovaná voda na povrch.
Tlaková zkouška instalovaných geosond se provádí před jejich zainjektováním a je nezbytná. Pokud by se problém (únik média) zjistil, až po injektáži vrtu, už by nebylo možné vrt opravit.
Po instalaci potrubí a úspěšné tlakové zkoušce je celý vrtný stvol vyplněn injektážní směsí, pokud by k tomu nedošlo, hrozilo by propojení dvou nebo více rozdílných hydrogeologických horizontů, což by mohlo způsobit i nevratné škody na podzemních vodách. Aby byl celý zbylý prostor vrtu skutečně vyplněn injektážní směsí, je třeba tuto injektáž provádět tlakově odspodu, tzn. Že se vrt od jeho dna postupně vyplní touto injektážní směsí (s konzistencí řídké kaše), čímž je z vrtu vytlačena veškerá voda a vzduch. Prostor mezi PE sondami a stěnou vrtu (horninou) se tak vyplní teplovodivou směsí, která po celou dobu životnosti vrtu zprostředkovává tepelný přenos z horninového masívu.
Po zatuhnutí injektážní směsi lze cca po 48 hodinách vrty používat.
Napojení vrtů na vlastní tepelné čerpadlo, které je obvykle umístěno ve vytápěném objektu už není součástí vrtných prací a provádí je obvykle dodavatel tepelného čerpadla.